تمرین کگل:
تمرین کگل حرکاتی ساده است که هر خانمی می تواند آن را انجام دهد تا به وسیله آن بتواند عضلات کف لگن خود را تقویت کند.
اهمیت تقویت عضلات کف لگن: کف لگن شامل مجموعه ای از عضلات، ماهیچه‌ها و بافت‌هایی است که موجب نگه داری اندام‌های تناسلی میشود. در صورتی که این عضلات تضعیف شوند ممکن است مشکلاتی از قبیل عدم توانایی کنترل مثانه شود و فرد دچار بی اختیاری ادرار و مدفوع شود.


نحوه انجام تمرین کگل:
تمرینات کگل را می توان در هر زمان و بدون آنکه کسی متوجه شود، انجام داد. برای این تمرین, اول لازم است عضلات کف لگن را شناسایی کنید. برای شناسایی ماهیچه های کف لگن می توانید ادرار خود را در میانه جریان متوقف کرده و عضلات خود را منقبض کنید. این عضلات در واقع همان عضلات کف لگن می باشند.
پس از شناسایی عضلات کف لگن، می توانید تمرینات کگل را در هر موقعیتی انجام دهید، اگرچه ممکن است در ابتدا برای انجام آن، دراز کشیدن ساده ترین راه باشد.


نکات مهم این تمرین:
◀️از نگه داشتن نفس خودداری کنید.
◀️در طول تمرینات راحت نفس بکشید.
◀️مراقب باشید که عضلات موجود در شکم، ران یا باسن خود را خم نکنید.
◀️تمرینات را سه بار در روز تکرار کنید و هر بار حداقل ۱۰ تا ۱۵ بار انجام دهید.
◀️بهتر است هنگام انجام تمرینات تمرکز خود را حفظ کنید. برای دریافت بهترین نتیجه، فقط روی عضلات کف لگن تمرکز کنید.
◀️توصیه می شود برای انجام تمرینات کگل به شروع و متوقف کردن جریان ادرار عادت نکنید. انجام تمرینات کگل هنگام خالی کردن مثانه می تواند خطر ابتلا عفونت ادراری را افزایش دهد.
◀️ساده ترین روش انجام تمرین کگل منبسط و منقبض نمودن عضلات کف لگن برای چند ثانیه همزمان با راحت نفس کشیدن و برای ۱۰ تا ۱۵ بار در سه نوبت روزانه است بین هر انبساط و انقباض می توانید تا ۵ بشمارید.
◀️همچنین ورزش های تکمیلی کگل که همراه با ورزش های دیگر است نیز بسیار کمک کننده می باشد.
تندرست و پیروز باشید.