قبل از همه چیز لازمه به شما تبریک بگم که جرأت و جسارت به خرج دادید و پا در عرصه تحصیلات تکمیلی و بخصوص فکر کردن به آزمون دکترا گذاشته اید چون این خود یک مرحله مهم است که هر کسی حتی به آن فکر نمی کند. در ادامه باید خدمت تون عرض کنم برای هر آزمون دکترا لازمه ببینید آزمون این رشته توسط سازمان سنجش وزارت علوم گرفته میشه یا سازمان سنجش وزارت بهداشت، چون برخی از رشته ها فقط مختص یک وزارت هست و سپس دفترچه منابع و ثبت نام را دانلود و منابع رشته مورد نظر خود را مشخص نمایید.
رشته دکترای آموزش بهداشت و ارتقای سلامت توسط هر دو وزارت برگزار میشه. فقط توجه کنید که تاریخ این دو آزمون با هم متفاوت است پس اگه براتون فقط قبولی در آزمون مهمه و وزارتش تفاوتی نمیکنه هر دو تا رو در یک سال شرکت کنید.

📚 برای آمادگی برای آزمون دکترای آموزش بهداشت و ارتقای سلامت، موارد زیر را باید در نظر بگیرید:

1️⃣ مطالعه کامل درسنامه‌ها و منابع درسی مربوط به رشته بهداشت و ارتقای سلامت که لازم است حداقل دو منبع اصلی از منابع لاتین این رشته را نیز مطالعه کنید شما می توانید بسیاری از منابع لاتین را از اینجا به رایگان دانلود و مطالعه نمایید.

 2️⃣ درک صحیح و دقیق از مفاهیم و اصول پایه‌ای در علوم بهداشت عمومی، آموزش بهداشتی و روش‌های ارتقای سلامت جامعه.

 3️⃣ آشنایی با آخرین پژوهش‌ها و تحقیقات در حوزه بهداشت و ارتقای سلامت.

 4️⃣ توانایی تحلیل و بررسی مسائل و مشکلات بهداشتی و ارائه راهکارهای مناسب و خلاقانه برای آنها (مخصوصا برای مصاحبه دکترا، تسلط کافی به مسایل روز و تحلیل و تفسیر آنها داشته باشید).

5️⃣ تسلط به روش‌های تحقیق و ارزیابی علمی در حوزه بهداشت و ارتقای سلامت.

 6️⃣ مهارت در نگارش پایان‌نامه و مقالات علمی، و توانایی ارائه گزارش‌های تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه بهداشت و ارتقای سلامت. 

7️⃣ آشنایی با قوانین و مقررات مرتبط با بهداشت و ارتقای سلامت و کنوانسیون‌ها و سازمان‌های بین‌المللی مرتبط.

 8️⃣ پیشینه و تجربه کاری در زمینه بهداشت و ارتقای سلامت، در صورت وجود.

همچنین، لازم است سوالات ده سال قبل آزمون را به دقت مطالعه و پاسخ ها را آنالیز نمایید.

استفاده از منابع آزمونهای قبلی ، حل تمرین‌ها و مراجعه به دوره‌های آموزشی مرتبط نیز می‌تواند به شما کمک کند. مهمترین نکته این است که به مطالعه و تمرین مداوم تمرکز کنید و تنها به سرعت نتیجه نگیرید. 

لطفا نظرات تان را راجع به این مطلب با ما در میان بگذارید.
موفق باشید! 💪📚🎓