ژاپنی‌ها عاشق ماهی تازه هستند. اما آب‌های اطراف ژاپن سالهاست که ماهی تازه ندارد. بنابراین برای غذا رساندن به جمعیت ژاپن، قایق های ماهی گیری بزرگتر شدند و مسافت های دورتری را پیمودند. ماهیگیران هرچه مسافت طولانی تری را طی میکردند به همان میزان آوردن ماهی تازه بیشتر طول می‌کشید. اگر بازگشت بیش از چند روز طول می کشید ماهی ها دیگر تازه نبودند و ژاپنی ها مزه این ماهی را دوست نداشتند


پیشنهاد شما چیست؟

برای حل این مسئله، شرکت های ماهیگیری فریزرهایی در قایق هایشان تعبیه کردند. آنها ماهی ها را میگرفتند آنها را روی دریا منجمد می کردند. فریزرها این امکان را برای قایق ها و ماهی گیران ایجاد کردند که دورتر بروند و مدت زمان طولانی تری را روی آب بمانند.
اما ژاپنی ها مزه ماهی تازه و منجمد را متوجه می شدند و مزه ماهی یخ زده را دوست نداشتند. بنابراین شرکت های ماهیگیری مخزن‌هایی را در قایق ها کار گذاشتند و ماهی را در مخازن آب نگهداری می کردند. ماهی ها پس از کمی تقلا آرام می شدند و حرکت نمیکردند. آنها خسته و بی رمق، اما زنده بودند.
متاسفانه ژاپنی ها مزه ماهی تازه را نسبت به ماهی بی حال و تنبل ترجیح میدادند. زیرا ماهی ها روزها حرکت نکرده و مزه ماهی تازه را از دست‌داده بودند. پس شرکت‌های ماهیگیری به گونه‌ای باید این مسئله راحل میکردند.


-) آنها چطور می توانستند ماهی تازه بگیرند؟
-) اگر شما مشاور صنایع ماهیگیری بودید، چه پیشنهادی می دادید؟
-) و اما چطور ژاپنی ها ماهی ها را تازه نگه می دارند؟
برای نگه داشتن ماهی تازه شرکت های ماهیگیری ژاپن هنوز هم از مخازن نگهداری ماهی در قایق ها استفاده میکنند اما حالا آن ها یک کوسه کوچک به داخل هر مخزن می اندازند، کوسه چندتایی ماهی میخورد اما بیشتر ماهی ها با وضعیتی بسیار سر زنده به مقصد میرسند. زیرا ماهی ها تلاش کردند.


چند توصیه:

  • به جای دوری جستن از مشکلات به میان آنها شیرجه بزنید.
  • عزم بیشتر و دانش بیشتر داشته و کمک بیشتری دریافت کنید.
  • اگر به اهدافتان دست یافتید، اهداف بزرگتری را برای خود تعیین کنید.
  • در مخزن زندگیتان کوسه ای بیندازید و ببینید که واقعاً چقدر می توانید دورتر بروید و شنا کنید.
  • زمانی که نیازهای خود و خانواده تان را برطرف کردید برای حل اهداف گروه، جامعه، حتی نوع بشر اقدام کنید.
  • اگر مشکلات و تلاش هایتان بیش از حد بزرگ و بیشمار هستند تسلیم نشوید. ضعف شما را خسته میکند، به جای آن مشکل را تشخیص دهید.
  • پس از کسب موفقیت آرام نگیرید، شما مهارتهایی را دارید که می توانید با آن تغییرات و تفاوتهایی را در دنیا ایجاد کنید.

و در نهایت بدانیم که:

ثروت زیاد) به محض اینکه شما به اهدافتان می رسید مثلاً "یافتن یک همراه فوق العاده خوب، تأسیس یک شرکت موفق، پرداخت بدهی هایتان یا هر چیز دیگر" ممکن است شور و احساساتتان را از دست بدهید و دیگر به سخت کار کردن تمایل نداشته باشید. شما همین موضوع را در مورد برندگان بخت آزمائی که پولشان را به راحتی از دست می دهند، کسانی که ثروت زیادی برایشان به ارث می رسد و هرگز موفق نمی شوند و ملاکین و اجاره داران خسته ای که تسلیم مواد مخدر شده‌اند، شنیده و تجربه کرده‌اید
رون هوبارد، این مسئله را در اوایل سالهای ۱۹۵۰دریافت: "بشر تنها در مواجه با محیط چالش انگیز به صورت عجیبی پیشرفت میکند "


شما هرچه با هوش‌تر، مصرتر و با کفایت‌تر باشید، از حل یک مسئله بیشتر لذت میبرید.